Skäm bort dig med inspirerande fotokonst och läckerheter från havet under en veckolång skaldjursbonanza. Lydmar Hotel bjuder in till “Seafood Week” den 21–27 oktober.
Lydmar Hotel, med utsikt över Strömmen, är känt för att ha en av stans mest hängvänliga restauranger. Inredningen är en hemtrevlig blandning av bibliotek och vardagsrum och lockar såväl stockholmare som internationella gäster till Blasieholmen.
Seafood Week
Lydmar arrangerar många olika sorters event och temaveckor under året. Den 21–27 oktober är det dags för “Seafood Week” -en veckolång skaldjursbonanza. På menyn hittar man ostron, hummer, havsmusslor och andra läckerheter från havet. Till maten kommer en mängd goda viner och bubbel serveras. Några teasers ur menyn är:
- Gratinerade ostron med gårdsost från Påverås, höstäpplen och brödsmulor
- Snow Crab med dill och avokado på mörkt rågbröd
- Hummer och gnocchi med porcinisvamp, ärtor och parmesanost
- Ishavsräkor à la provencale med tomater, vitlökskrutonger och saffransaioli
- Färsk hummer med blandsallad, pommes frites och majonnäs
Torsdagen 24 oktober, när Lydmar introducerar några av sina nya toppviner från vinhuset Olivier Leflaive, är det prestigefyllda Bourgogneviner som står i fokus.

Fotokonst av Pamela Hanné
Just nu visar Lydmar Hotel också en fotoutställning av Pamela Hanné. Starka kvinnoporträtt blandas med konstfoton där hon låter betraktaren glimta in i en skön och härlig värld.
Inspirationen hämtar Pamela ur förmågan att vara uppmärksam på detaljer, att verkligen ta in omgivningen för att sedan skruva om den till egna mästerverk. Utställningen är ett samarbete med The PhotoGallery och visas fram till den 17 november.